Programme

 

[continuously up-dated]

 

 

Wednesday, October 5th, 2022

 

15.00-17.00    Registration

17.00-17.10    Welcome & Opening Remarks

 

17.15-18.00    EMBO Keynote lecture: Alexander van Oudenaarden 

Hubrecht institute, Developmental Biology and Stem Cell Research, Utrecht, Netherland

“ Single-cell ribosome profiling“

 

18.00-19.15    Session 1 – Mechanical regulation of organ development and homeostasis 

Chair:

18.00-18.30    Mariaceleste Aragona

Novo Nordisk Foundation, Center for Stem Cell Medicine, reNEW, CPH, DK

„Exploring the mechanisms controlling stretch-mediated skin expansion“

 

18.30-19.00    Edouard Hannezo

Institute of Science and Technology (IST) Austria, Klosterneuburg, Austria

„Interplay between geometry, fate and mechanics in intestinal crypts“

 

19.00 -19.15   Selected short talk

 

19.15-21.00    Welcome drinks/reception

Thursday, October 6th, 2022

8.30–9.00        Registration

9.00-10.25      Session 2 – Organogenesis and morphogenesis

 

9.00-9.30         Francesca Spagnoli

Centre for Stem Cells and Regenerative Medicine, Kings College London, UK

„Exploring Fate Trajectories of Pancreatic Progenitors and their Niches“

 

9.35-10.05       Taija Mäkinen

Uppsala University, Dept. Immunology, Genetics and Pathology, Sweden

„Morphogenesis of the lymphatic vascular system“

 

10.10-10.25    Selected short talk

 

10.25-11.00    Coffee Break

11.00-16.35    Session 3 – Stem cells and regeneration

Chair: 

 

11.00-11.30    Maria Dominguez

Instituto de Neurosciencias CSIC-UHM, Alicante, Spain

„Amino acid-restriction in cancer: from friend to foe“

 

11.35-12.00    Flash presentations for poster session #1

 

12.00-14.00    Lunch (provided for registered participants)

Poster session #1 – uneven numbers

 

14.00-14.30    Andras Simon

Karolinska institutet, Department of Neuroscience, Stockholm, Sweden

„Salamander regeneration – regulation and evolution“

 

14.35-15.05    Selected short talks:

 

15:00 – 15:25  Kerstin Bartscherer

Universität Osnabrück, Department of Biology, Osnabrück, Germany

„Regeneration and Tissue Repair in the Spiny Mouse“

 

 

15.05-15.30    Break

15.30-16.00    Lionel Christaen

SARS international center for Marine Molecular Biology, Bergen, Norway

„Developmental cell and systems biology of the cardiopharyngeal lineage in a simple chordate“

 

16.05-16.35    Selected short talks:

 

16.40-17.00    Flash presentations for poster session #2

 

17.00-19.30    Poster Session #2

even numbers

 

19.30               Conference ‘dinner’ / 15tfh floor Mærsk Tower

 

Friday, October 7th, 2022

09.00-11.40    Session 4 – Epigenetics and cell fate decisions

Chair: 

 

9.00-09.30       Josh Brickman

Novo Nordisk Foundation, Center for Stem Cell Medicine, reNEW, CPH, DK

„Enhancer states integrating signalling with cell fate choice“

 

9.35-10.05       Sanna Vuoristo

University of Helsinki, Department of Obstetrics and Gynecology, Helsinki, Finland

 

10.10-10.40    Selected short talks:

 

10.45-11.05    Coffee Break

11.10-11.40    Juanma Vaquerizas

MRC London institute of medical Sciences, London, UK 

„Chromatin conformation during early embryonic development“

 

11.45-14.20    Session 5 – Developmental neurobiology

                        Chair:

 

11.45-12.15    Saida Hadjab

Karolinska institutet, Department of Neuroscience, Stockholm, Sweden

 

12.15-13.10    Lunch

12.40 -13.10   Business meeting

 

 

13.15-13.45    Selected short talks 

 

13.50-14.20    Francois Lallemand

Karolinska institutet, Department of Neuroscience, Stockholm, Sweden

„Molecular basis of cell type diversification in the inner ear“

 

14.25-15.10    Keynote lecture: Marianne Bronner

California Institute of Technology (Caltech), division of Biology and Biological Engineering, California, USA

„Getting at the heart and guts of neural crest development“

 

15.15-15.40    Closing remarks